Ciąża
Z jednej strony ciąża bliźniacza to podwójna radość, z drugiej stanowi ona nie lada wyzwanie dla organizmu przyszłej mamy. Istnieje też większe ryzyko powikłań podczas rozwoju dzieci, w związku z tym ciężarna wymaga szczególnej opieki i troski. Sprawdź, co przyczynia się do wystąpienia ciąży mnogiej i jakie niesie ze sobą zagrożenia!
Ciąża
Zastanawiasz się, jak zadbać o zdrowie dziecka? Pamiętaj, żeby wykonać zalecane szczepienia zarówno przed rozpoczęciem starań o maluszka, jak i w czasie ciąży. Chociaż wspomniany temat może budzić wiele obaw, należy podkreślić, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo naszej pociechy. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez przyszłe mamy!
Ciąża
Plamienie implantacyjne świadczy o tym, że zarodek zagnieździł się w macicy. Należy zaznaczyć, że ten jeden z najwcześniejszych sygnałów sugerujących ciążę nie występuje u każdej kobiety. Krwawienie może się pojawić, jeśli zarodek naruszył ścianę naczynia krwionośnego. Niekiedy przyczyniają się do tego estrogeny i progesteron, wzmagające rozpulchnienie i przekrwienie błony śluzowej macicy. Sprawdź, jak odróżnić je od menstruacji!
Ciąża
Wiele kobiet w ciąży martwi się, czy ich maluszek urodzi się zdrowy. Aby ocenić ryzyko wystąpienia wady genetycznej, warto wykonać test PAPP-A. Nie wyciągajmy jednak pochopnych wniosków, nawet jeśli wynik jest nieprawidłowy. W takiej sytuacji lekarz skieruje ciężarną na dodatkowe badania.
Ciąża
Trudno jest przewidzieć, jaką grupę krwi będzie miało dziecko. Jeśli jednak będzie się różnić od tej, jaką ma mama, może dojść do konfliktu serologicznego. Nieprawidłowa reakcja immunologiczna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa maluszka, zwłaszcza w drugiej czy kolejnej ciąży. Można jej zapobiec, podając mamie immunoglobulinę anty-D.
Ciąża
Doustny test obciążenia glukozą jest obowiązkowym badaniem dla ciężarnych. Przeprowadza się go w celu wykrycia cukrzycy ciążowej. To schorzenie, które ma poważne konsekwencje dla mamy i dziecka, jeżeli nie jest rozpoznane i odpowiednio leczone. Zobacz, jak wygląda test obciążenia glukozą w ciąży.
Ciąża
USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań w ciąży. Umożliwia ono ocenę wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wad i innych nieprawidłowości. Zobacz, jak wygląda USG połówkowe.
Ciąża
Przezierność karkowa to parametr tkanki podskórnej okolicy karku nienarodzonego dziecka oceniany podczas USG. Badanie uznawane jest za jedno z bardziej emocjonujących dla rodziców etapów ciąży, ponieważ pozwala na wykrycie niektórych wad wrodzonych malucha już we wczesnym stadium.
Ciąża
Pierwsze objawy ciąży nie są takie same u wszystkich kobiet. Część przyszłych mam prawie nie zauważa, że w ich organizmie zaszły pewne zmiany. Są też takie ciężarne panie, którym dolegliwości dają się mocno we znaki. Kiedy pojawią się pierwsze objawy ciąży, należy wykonać test ciążowy.
Ciąża
Seks w ciąży jest bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, a przed rozwiązaniem, współżycie jest nawet wskazane. Intymne zbliżenie nie zawsze może być jednak komfortowe, dlatego należy dobierać odpowiednie do zaawansowania trymestru pozycje.
Ciąża
Część ciężarnych obserwuje u siebie krwawienie z dróg rodnych. Zdarza się, że występuje ono w okolicy spodziewanego terminu miesiączki. Wówczas pojawiają się wątpliwości, czy można być w ciąży i mieć okres. Nie jest to możliwe, dlatego ten objaw zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.
Ciąża
Toksoplazmoza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Chociaż występuje ona na całym świecie, ryzyko zakażenia wzrasta w krajach rozwijających się i tropikalnych. Choroba przebiega zazwyczaj bezobjawowo, ale stanowi poważne zagrożenie dla przyszłej mamy i dziecka. Podpowiadamy, jak można jej zapobiec.
Ciąża
Toksoplazmoza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Chociaż występuje ona na całym świecie, ryzyko zakażenia wzrasta w krajach rozwijających się i tropikalnych. Choroba przebiega zazwyczaj bezobjawowo, ale stanowi poważne zagrożenie dla przyszłej mamy i dziecka. Podpowiadamy, jak można jej zapobiec.
Ciąża
Każda przyszła mama chce wiedzieć, czy ciąża przebiega prawidłowo i nic nie zagraża jej maleństwu. Jednym z podstawowych badań jest KTG. Wykonuje się je pod koniec ciąży, a także w czasie porodu. Sprawdź, jak wygląda i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia.
Ciąża
Wybór imienia dla dziecka nie należy do najłatwiejszych. Rodzice mogą zdecydować się na jedno z tych nowoczesnych i popularniejszych lub też tradycyjnych, a nawet staropolskich, które w ostatnich latach znowu stają się modne. Częstą praktyką młodych matek i ojców jest również nadawanie maluchowi imienia związanego z członkiem rodziny – po dziadku, pradziadku czy ukochanej cioci. Czym zatem kierować się przy wyborze?
Ciąża
Plan porodu przez cesarskie cięcie ustalany jest przez lekarza na podstawie potrzeb przyszłej mamy. Jeśli wymaga tego przebieg ciąży bądź porodu, operacja chirurgicznego wydostania dziecka może mieć też charakter nagły. Odbywa się w znieczuleniu i trwa mniej więcej 30-60 minut.
Ciąża
Aerobowy, rozciągający czy siłowy trening w ciąży niesie za sobą wiele korzyści psychofizycznych. Ćwiczenia muszą być jednak odpowiednio dobrane do wieku ciąży i możliwości kobiety. Szczególną ostrożność należy zachować w pierwszych trzech miesiącach.
Ciąża
Wysokie ciśnienie w ciąży jest poważnym problemem, który ma negatywne skutki dla ciężarnej i jej dziecka. Konieczne jest wczesne wykrycie nadciśnienia oraz wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych. Od stanu kobiety zależy rodzaj i moment porodu. Zobacz, jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia w ciąży i jak je leczyć.
Ciąża
Każda ciężarna powinna regularnie zgłaszać się na badania laboratoryjne. Dzięki nim można w prosty sposób wykryć nieprawidłowości, które zagrażają zdrowiu jej i dziecka. Jednym ze schorzeń, które może pojawić się w ciąży, jest cukrzyca ciężarnych. Zobacz, skąd bierze się to zaburzenie i jakie są jego objawy.
Ciąża
Ciąża po 35 lub 40 roku życia zdarza się coraz częściej. Wiele kobiet podejmuje taką decyzję ze względu na zalety, które niesie ze sobą późne macierzyństwo. Warto jednak pamiętać, że wiąże się z nim także kilka zagrożeń. Zobacz, co trzeba wiedzieć o pierwszej ciąży w starszym wieku.
Każda mama marzy o tym, aby jej dziecko było zdrowe. Niestety niekiedy dochodzi do nieprawidłowości na poziomie mutacji genetycznych i tworzenia się narządów ciała. Narzędziem, które pozwala je wykryć, są nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne. Dzięki temu można zaplanować postępowanie medyczne jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.
Ciąża
Każda mama marzy o tym, aby jej dziecko było zdrowe. Niestety niekiedy dochodzi do nieprawidłowości na poziomie mutacji genetycznych i tworzenia się narządów ciała. Narzędziem, które pozwala je wykryć, są nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne. Dzięki temu można zaplanować postępowanie medyczne jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.
Ciąża
To, jak długo trwają starania o ciążę, zależy indywidualnie od każdej pary. Najważniejsze czynniki zapewniające powodzenie to owulacja i umiejętność określenia dnia jej wystąpienia. Do rodzicielstwa należy się przygotować także, dbając o swoje zdrowie. Podpowiadamy, jak skutecznie zajść w ciążę.
Ciąża
Kobiety ciężarne są zobligowane do monitorowania swojego stanu zdrowia. Stąd też kieruje się je na okresowe badania kontrolne. Liczbę i rodzaj analiz warunkuje trymestr ciąży, dlatego warto regularnie chodzić do lekarza prowadzącego. Wyjaśniamy, które badania na pewno należy wykonać w ciąży i w którym tygodniu.
Ciąża
Zawroty głowy w ciąży to problem powszechny. Zdarzają się one większości ciężarnych, a przyczyna ich powstawania leży zazwyczaj po stronie zaburzeń hormonalnych. Przypadłość nie jest szczególnie groźna, lecz dokuczliwa (niekontrolowana może stać się przyczyną upadku). Zawrotom głowy w ciąży mogą towarzyszyć inne objawy, których nie wolno bagatelizować. W takich sytuacjach warto się zgłosić na konsultację do lekarza prowadzącego.
Ciąża
Powiększenie rodziny to bardzo ważna decyzja. Nie powinna być podejmowana pochopnie. Gdy kobieta planuje dziecko, musi zadbać o swoje zdrowie. Jeśli nie wie, jakie badania wykonać przed ciążą, powinna udać się do swojego lekarza ginekologa.
Ciąża
Anemię w ciąży uważa się za zjawisko fizjologiczne, ponieważ do spadku hemoglobiny dochodzi na skutek zwiększonej objętości łożyska naczyniowego. Choroba może się pogłębić poprzez niedobór żelaza i witaminy B12, które to braki należy uzupełnić dietą i odpowiednią suplementacją. Nieleczona anemia przyczynia się niekiedy do poronienia lub uszkodzenia płodu, dlatego złych wyników badań krwi nie wolno bagatelizować.
Poród
Przeziębienie w ciąży jest powszechnym zjawiskiem. Pojawia się ono na skutek obniżonej odporności matki. W jej organizmie dochodzi do zmian hormonalnych. Tym samym jest ona bardziej podatna na infekcje. Objawy przeziębienia można złagodzić domowymi sposobami lub niektórymi lekami. Przed ich zakupem przyszła mama powinna poradzić się farmaceuty lub swojego lekarza prowadzącego.
Poród
Zgaga w ciąży to bardzo częste zjawisko. Zmaga się z nią większość kobiet ciężarnych. Uporczywe palenie w przełyku jest efektem zmian hormonalnych oraz ucisku macicy na żołądek, co skutkuje zaburzeniem pracy układu pokarmowego. Uczucie palenia i odbijania można złagodzić domowymi sposobami. Czasem niezbędna jest farmakoterapia, choć leki stosuje się w ostateczności.
Poród
Ból głowy w ciąży jest powszechnie występującą dolegliwością. Jego przyczyn może być
wiele, jednak rzadko jest to objaw poważnej choroby. W celu złagodzenia tej przypadłości
przyszła mama powinna sięgnąć po domowe sposoby. Warto jednak pamiętać, że niekiedy ból
głowy w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem.
Ciąża
Bardzo często myli się je z rozpoczynającym się właśnie porodem, choć nie są jego zapowiedzią. U niektórych kobiet pojawiają się nawet w połowie ciąży i świadczą o powolnym przygotowywaniu się macicy do wydalenia dziecka na świat. Mowa o skurczach przepowiadających, których natężenie w poszczególnych tygodniach ciąży zależy od organizmu rodzącej.
Ciąża
Kobiety będące w ostatnich tygodniach ciąży z utęsknieniem czekają na pierwsze objawy zbliżającej się akcji porodowej. Zapowiedzi porodu mogą pojawiać się już na długo przed rozwiązaniem. Jednym z sygnałów jest odejście wód płodowych i narastająca czynność skurczowa. Nawet jeśli wody tylko się sączą, przyszła mama powinna poinformować o tym fakcie lekarza.
Ciąża
Gratulacje! Zaszłaś w ciążę i za kilka miesięcy staniesz się dumną mamą najwspanialszego na świecie małego człowieka.
Najbliższe 9 miesięcy będzie okresem, w którym odkryjesz nieznane wcześniej emocje oraz doświadczysz szeregu przemian będących dla Ciebie prawdopodobnie nowym przeżyciem.
Ciąża
Zajście w ciążę jest ważnym momentem w życiu każdej kobiety. Myśl, że pod Twoim sercem będzie rozwijać się ukochane maleństwo, napełnia ogromną radością.
Ciąża wymaga jednak pewnych przygotowań, aby Twoje dziecko miało jak najlepsze warunki rozwoju aż do chwili przyjścia na świat. Czytając ten poradnik, dowiesz się, o co warto zadbać przed zajściem w ciążę.
Ciąża
W okresie poprzedzającym ciążę powinnaś dostarczać sobie wielu wartościowych składników odżywczych, jeść regularnie i w zróżnicowany sposób. To wcale nie musi być trudne.
Poznaj kilka najważniejszych wskazówek żywieniowych, dzięki którym nabierzesz sił i będziesz gotowa do ciąży.
Ciąża
Zbilansowana dieta powinna pokrywać w pełni zapotrzebowanie na witaminy i minerały.
W jakich produktach znajdziesz te najbardziej potrzebne przyszłej mamie? Sprawdź teraz i rozsmakuj się w zdrowiu.
Ciąża
Przygotowując się do ciąży, musisz pamiętać, że będzie ona dużym obciążeniem dla Twojego organizmu.
W dobrej kondycji fizycznej łatwiej poradzisz sobie przez kolejne 9 miesięcy, a Twoje dziecko będzie mieć zapewnione lepsze warunki do przyjścia na świat.