Poród
Zastanawiasz się, jak wybrać szpital do porodu? Aby ułatwić sobie zadanie, zapoznaj się z rankingiem Głos Matek, przygotowanym przez Fundację Rodzić po Ludzku. Zestawienie opracowane jest na podstawie anonimowej ankiety online, którą mogą wypełniać kobiety, które rodziły zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. Pod uwagę brane są informacje od kobiet rodzących w ciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych.
Poród
Zastanawiasz się, jak przygotować niezapomnianą imprezę z okazji przyjścia maleństwa na świat? Organizacja baby shower to nie lada przedsięwzięcie, dlatego podpowiadamy, jak zaplanować je krok po kroku. Sprawdź, jakie menu, ozdoby, prezenty i atrakcje sprawdzą się na przyjęciu!
Poród
Coraz więcej ciężarnych decyduje się na poród w wodzie, ponieważ doceniają intymną atmosferę i mniejszy ból. Przyszła mama jest rozluźniona, dzięki czemu rzadko zachodzi konieczność nacięcia krocza. Takie przyjście na świat jest też bezpieczne i mniej stresujące dla dziecka. Sprawdź, jak wygląda poród w wodzie, ile kosztuje i kiedy można się na niego zdecydować!
Poród
Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, jak sobie poradzi z bólem podczas porodu. Specjaliści podkreślają, że techniki oddychania naprawdę pomagają. Koncentrując się na prawidłowym wdychaniu i wydychaniu powietrza, pacjentka może się odprężyć. W ten sposób nie tylko odczuwa mniejszy dyskomfort, lecz także zapewnia więcej tlenu sobie i dziecku.
Poród
Masaż podczas porodu to jedna z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego oraz napięcia emocjonalnego związanego z ostatnim etapem ciąży. Przynosi wiele korzyści zdrowotnych i można go wykonać różnymi technikami, m.in. manualnie lub z użyciem akcesoriów.
Poród
Basen porodowy wypełniony do poziomu zakrywającego brzuch leżącej w nim kobiety korzystnie wpływa na przebieg rozwiązania. Immersja wodna sprzyja neurohormonalnym interakcjom porodowym, a także łagodzi stres emocjonalny związany z sytuacją.
Poród
TENS to metoda elektrostymulacji, stosowana w celu łagodzenia bólu porodowego. Ze względu na niefarmakologiczny charakter jest ona bezpieczna dla dziecka i przyszłej mamy, ale nie wszystkie kobiety mogą z niej korzystać. Mechanizm działania kuracji polega m.in. na uwalnianiu endorfin.
Poród
Zewnątrzoponowe znieczulenie w ciąży blokuje przewodnictwo nerwów rdzeniowych odchodzących od kręgosłupa na wysokości odcinka piersiowo-lędźwiowego. Podawane przez anestezjologa leki w krótkim czasie przynoszą ulgę od bólu porodowego. Zabieg jest wykonywany w odpowiedniej fazie porodu.
Poród
Ból stanowi istotny czynnik przebiegu porodu. Na silne skurcze przewiduje się wiele metod o charakterze naturalnym i farmakologicznym. Dobór każdej z nich uzależniony jest od aktualnej sytuacji rodzącej, ale uwzględnia także jej preferencje.
Każda mama marzy o tym, aby jej dziecko było zdrowe. Niestety niekiedy dochodzi do nieprawidłowości na poziomie mutacji genetycznych i tworzenia się narządów ciała. Narzędziem, które pozwala je wykryć, są nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne. Dzięki temu można zaplanować postępowanie medyczne jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.
Poród
Strach przed porodem jest zupełnie naturalny, jednak jeśli lęk wiąże się z niepokojącymi objawami psychosomatycznymi, sytuacja jest poważna. Przyczyny tokofobii są złożone i mogą mieć różny charakter. Chorobę można jednak przezwyciężyć dzięki farmako- i psychoterapii.
Poród
Chwyt Kristellera to zabieg stosowany w celu skrócenia drugiego etapu porodu, gdy brak jest postępu. Polega on na odpowiednim uciśnięciu dna macicy w rytm skurczów jej mięśni w momencie, w którym rodzi się główka dziecka. Metoda ta wzbudza wiele kontrowersji ze względu na możliwe powikłania.
Poród
Wywoływanie porodu jest procedurą medyczną, którą stosuje się, gdy istnieją ku temu ważne wskazania medyczne. Szacuje się, że dotyczy ona nawet 30–40% ciężarnych. Decyzję o jej przeprowadzeniu podejmuje lekarz po wcześniejszym zapoznaniu się ze stanem ciężarnej oraz wykonaniu badań. Zobacz, na czym polega wywoływanie porodu.
Poród
W ostatnich latach zmieniło się podejście do porodu siłami natury po cesarskim cięciu. Nie brakuje też kobiet, które chcą spróbować rodzić naturalnie po cesarce. Jest to możliwe, jeżeli w trakcie ciąży nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania. Tego typu poród określany jest mianem VBAC.
Poród
Każda przyszła mama zastanawia się, jak rozpoznać bóle porodowe. Wiele z nich obawia się, że może na czas nie zorientować się, iż rozpoczął się poród. Nie jest to jednak moment, który można przeoczyć. Bólów porodowych po prostu nie da się pomylić z niczym innym. Towarzyszą im rozmaite objawy, w tym odejście wód płodowych.
Poród
Wygląd brzucha i piersi zmienia się zaraz po porodzie. To, w jaki sposób, zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. U niektórych mam powrót do formy sprzed ciąży to kwestia czasu. Zdecydowana większość musi zadbać o siebie w sposób szczególny, za pomocą diety, kosmetyków i ćwiczeń.
Poród
Depresja i psychoza poporodowa dotykają coraz większej liczby świeżo upieczonych matek. Jest to silna reakcja emocjonalna i fizyczna spowodowana przede wszystkim zmianą poziomu hormonów oraz obowiązkami. Kobieta staje przed nowymi wyzwaniami i chce w szybkim czasie stać się jak najlepszą matką.
Poród
Każda kobieta, której po porodzie towarzyszy obniżenie nastroju, przygnębienie, rozdrażnienie i ciągłe zmęczenie, może podejrzewać u siebie baby blues. W większości przypadków stan ten ustępuje samoistnie po kilku dniach. Warto jednak wiedzieć, jak radzić sobie z przygnębieniem poporodowym.
Poród
Czop śluzowy ma za zadanie chronić jamę macicy przed drobnoustrojami, które mogłyby poważnie zagrozić zdrowiu rozwijającego się płodu. Jest to gęsta wydzielina umiejscowiona w kanale szyjki macicy. Odejście czopu śluzowego jest uznawane za jeden z wczesnych objawów porodu.
Poród
Pierwszy seks po porodzie może być wydarzeniem stresującym dla obojga partnerów, zwłaszcza gdy zostali rodzicami po raz pierwszy. Ma to związek z tym, że na temat współżycia po ciąży krąży wiele mitów. Tymczasem prawda jest taka, że seks po porodzie wcale nie musi być gorszy lub mniej satysfakcjonujący.
Poród
Ćwiczenia po porodzie mogą przynieść wiele korzyści dla organizmu kobiety. Pomogą jej one nie tylko wrócić do formy sprzed ciąży i uzyskać smukłą sylwetkę, ale także wzmocnić mięśnie i zmniejszyć dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Ćwiczenia po porodzie powinny być dostosowane do stanu zdrowia i możliwości kobiety.
Poród
Torba do porodu to jedna z najważniejszych rzeczy, o których przygotowaniu musi pamiętać przyszła mama. Powinno znaleźć się w niej wszystko to, co jest potrzebne dla niej i dziecka podczas porodu, pobytu w szpitalu oraz w dniu wypisu do domu. Nie można również zapomnieć o aktualnych wynikach badań i dokumentach.
Poród
Poród to dla kobiety ważne wydarzenie. W ostatnich tygodniach ciąży wiele przyszłych mam nie może doczekać się rozwiązania i cały czas doszukuje się symptomów zwiastujących narodziny dziecka. Tymczasem akcja porodowa nie zawsze rozpoczyna się tak samo. Rozwiązanie podzielone jest na 4 okresy i w zależności od predyspozycji matki może trwać od kilku do nawet 24 godzin.
Poród
Skurcze porodowe można rozpoznać po tym, że są regularne i cykliczne, a z czasem nasilają się i stają coraz częstsze. Nie zawsze towarzyszy im odejście wód płodowych, dlatego trzeba wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment, aby jechać do szpitala. Skurcze porodowe mają na celu rozwarcie szyjki macicy oraz obniżanie się części przodującej płodu w kanale rodnym.
Poród
To, kiedy wraca miesiączka po porodzie, zależy od kilku czynników. Kluczową kwestię odgrywa karmienie piersią i związany z nim poziom prolaktyny. Zwykle nie pojawia się ona podczas połogu – gdy tak się zdarzy, trzeba udać się do lekarza. Okres po porodzie może różnić się od krwawienia sprzed ciąży.
Poród
Samodzielnie komponuj wartościową dietę
Zamieszczone tabele przydadzą Ci się na co dzień. Znajdziesz w nich wartość kaloryczną, ilość białka,
węglowodanów oraz tłuszczów w 100 gramach wybranych produktów.
Poród
W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze (węglowodany, białka oraz tłuszcze), witaminy i minerały.
Musisz ich dostarczać więcej – dla siebie i dla dziecka. Jednocześnie, nie możesz tego robić w nieodpowiedni sposób, czyli taki, który zapewnia tylko „puste kalorie” lub wiąże się z przejadaniem albo hiperpodażą mikro- i makroelementów.
Poród
Poród to dla większości ciężarnych bardzo stresująca chwila. Lęk przed nieznanym mają zwłaszcza pierworódki, nigdy bowiem nie miały styczności z akcją skurczową. Rozpoznanie chwili narodzin dziecka utrudnia fakt, że objawy zbliżającego się porodu nie u wszystkich kobiet są takie same. Jakie sygnały świadczą o tym, że nadchodzi poród?
Poród
Poród przedwczesny to nic innego, jak zakończenie ciąży pomiędzy 24 a 36 tygodniem, czyli wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze przystosowane do życia poza macicą matki. Etiologia jego powstawania jest wieloczynnikowa i nie została do końca określona. Wczesnemu rozwiązaniu można próbować zapobiec. Ciężarna musi udać się jak najszybciej do szpitala.
Poród
Przyszłe mamy niepokoją się, gdy mija termin rozwiązania, a dziecku nie spieszy się na świat. Nie zawsze bywa to uzasadnione, ale powinno być skonsultowane z lekarzem lub położną. Jeśli z kobietą i dzieckiem jest wszystko w porządku, nie ma potrzeby sztucznego wywoływania narodzin. Mimo tego wiele przyszłych mam szuka informacji, jak naturalnie przyspieszyć poród.