Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, ile możesz przytyć w ciąży? Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie. Ważne jest, aby przestrzegać zdrowej diety i regularnie ćwiczyć. Jeśli chcesz upewnić się, że wszystko jest w porządku, skorzystaj z kalkulatora wagi w ciąży. Wystarczy podać kilka danych, aby sprawdzić szacunkowy przyrost masy ciała!
Wstępne dane:
Twoja waga przed ciążą (kg) Wpisz lub przesuń suwakiem
kg
Twój wzrost (cm) Wpisz lub przesuń suwakiem
cm
Tydzień ciąży (tyg) Wpisz lub przesuń suwakiem
tyg
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy prawidłowo przybierasz na wadze? Pomocny w tej sprawie jest kalkulator ciążowy. Wystarczy, że podasz Twoją wagę wyjściową, wzrost, tydzień ciąży. Oprócz tego możesz zaznaczyć, czy spodziewasz się bliźniaków. Pamiętaj jednak, że przyszłe mamy tyją w różnym tempie. Nie martw się, jeśli Twoja waga różni się nieznacznie od podanego wyniku. Podczas każdej wizyty u ginekologa musisz się zważyć, w związku z tym ginekolog w porę wychwyci ewentualne nieprawidłowości. Warto mieć świadomość, że na wagę mają duży wpływ przykładowo cukrzyca ciążowa lub silne obrzęki.
Zazwyczaj dochodzi do największego przyrostu wagi w 2 trymestrze, a dokładnie w 20–30 tygodniu. Ciężarne mogą wtedy przybrać na wadze ok. 5 kg. Natomiast przyrost masy ciała tuż przed porodem (czyli w 8 i 9 miesiącu ciąży) to około 3–4 kilogramy.
Oto ogólny opis przyrostu wagi w poszczególnych tygodniach ciąży:
Należy jednak pamiętać, że są to uogólnione dane i każda ciąża przebiega inaczej. Powinny stanowić raczej orientacyjny punkt odniesienia niż dokładne wskazówki na temat tego, ile tyje się w poszczególnych tygodniach ciąży.
Ile powinno się przytyć w ciąży? Przede wszystkim przypomnij sobie, ile wcześniej ważyłaś. Jeśli miałaś niedowagę, czyli Twój wskaźnik BMI nie przekraczał 18,5, najprawdopodobniej przybierzesz na wadze 12,5–18 kg. Jeżeli zmagałaś się z nadwagą lub otyłością, możesz przytyć 5–11,5 kg. W przypadku ciąży mnogiej spodziewany przyrost na wadze wynosi 16,5–20 kg. Niektóre ciężarne mogą tracić na wadze w pierwszych tygodniach, zwłaszcza jeśli męczą je mdłości lub silne wymioty. Należy jednak podkreślić, że spadek masy ciała nie powinien być większy niż 2 kg. Niepokój powinno wzbudzić również znaczne przybranie na wadze.
Na przyrost masy ciała w ciąży ma wpływ wiele różnorodnych czynników. Dlatego nie da się jednoznacznie określić uniwersalnych miar przybierania na wadze dla wszystkich ciężarnych. Czynniki, które składają się na przyrost masy ciała to m.in.:
Prowadzenie ciąży obejmuje regularną kontrolę wagi, a także konsultowanie z lekarzem wszelkich odstępstw od normy. Jeśli coś Cię niepokoi, porozmawiaj o tym z ginekologiem lub położną.
Jeśli szybko przybierasz na wadze, koniecznie poinformuj o tym ginekologa-położnika. Przyczyną może być zła dieta i brak aktywności fizycznej. Jeśli lekarz nie wskaże żadnych przeciwwskazań, ciężarna może pływać, ćwiczyć na piłce, uprawiać aerobik w wodzie, jogę, nordic walking lub pilates. Dieta przyszłej mamy powinna być natomiast racjonalna i umiarkowana. W razie potrzeby lekarz może zalecić suplementację kwasu foliowego, jodu, żelaza, witaminy D3 i kwasów DHA. Pamiętaj, żeby jeść dla dwojga, ale nie za dwoje. W drugim trymestrze ciąży dzienne zapotrzebowanie energetyczne może wzrosnąć o 360 kcal, natomiast w trzecim o 475 kcal.
Niestety nadmierne tycie w ciąży zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciążowej, powikłań okołoporodowych, a nawet poronienia. Gwałtowne lub zbyt duże przybranie na wadze może wskazywać na makrosomię płodu bądź wielowodzie. W takiej sytuacji nie wprowadzaj jednak diety odchudzającej ani nie wdrażaj intensywnych treningów. Zastanów się, ile kalorii spożywasz w ciągu dnia. Pomyśl, czy nie spędzasz prawie całego dnia w łóżku, mimo że nie ma przeciwwskazań do lekkich ćwiczeń. Porozmawiaj z ginekologiem, który w razie potrzeby skieruje Cię do dietetyka i trenera personalnego. Pamiętaj, żeby wykonywać niezbędne badania w ciąży. W ten sposób lekarz może w porę zareagować. Jeśli bowiem przytyjesz za dużo, możesz mieć problem ze zrzuceniem dodatkowych kilogramów po porodzie.
Z drugiej strony zbyt wolne przybieranie na wadze może prowadzić do przedwczesnego porodu, odklejenia łożyska, infekcji płynu owodniowego bądź hipotrofii. Niedowaga w ciąży zwiększa ryzyko niedokrwistości, problemów z nerkami, nieprawidłowego funkcjonowania układu krążenia i układu oddechowego u dziecka.
Przybieranie na wadze w ciąży jest całkowicie normalne, ale warto mieć nad tym kontrolę. Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z kalkulatora wagi w ciąży. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, nie wpadaj w panikę, tylko wybierz się do lekarza.