Ciąża jednojajowa powstaje wtedy, gdy jedna komórka jajowa zostaje zapłodniona przez jednego plemnika, a następnie ulegnie podziałowi. Należy podkreślić, że nie możesz zwiększyć lub zmniejszyć szans na bliźniaki jednojajowe. Należy podkreślić, że w zależności od tego, w którym dniu doszło do podziału komórki, możemy mówić o ciąży jednojajowej:
Do ciąży bliźniaczej dwujajowej dochodzi wówczas, gdy w jednym cyklu miesiączkowym dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez dwa plemniki. Każde z bliźniąt ma własny worek owodniowy i osobną kosmówkę, która przekształca się później w łożysko.
Zastanawiasz się, kiedy będzie wiadomo, że spodziewasz się bliźniaków? Możesz się o tym dowiedzieć podczas badania USG w 4. tygodniu ciąży. Świadczy o tym obecność kilku pęcherzyków ciążowych. Aby jednak to potwierdzić, trzeba poczekać do 6. tygodnia, wówczas lekarz ustali liczbę bijących serduszek. Sprawdź też, kiedy należy zgłosić się na USG połówkowe.
Objawy ciąży bliźniaczej często są bardziej nasilone niż w przypadku ciąży pojedynczej. Możemy do nich zaliczyć:
Podczas ciąży mnogiej mogą wystąpić różne komplikacje, dlatego zaliczana jest ona do ciąż wysokiego ryzyka. Przyszła mama powinna teraz szczególnie o siebie zadbać, aby nie zaszkodzić maluszkom. Musi być pod stałą kontrolą lekarską. Pakiety prowadzenia ciąży obejmują kompleksową opiekę ginekologów i położnych, a także badania laboratoryjne. Jeśli coś Cię zaniepokoi, możesz umówić się na konsultację o dowolnej porze.
Jakie są obowiązkowe badania w ciąży? Przyszła mama powinna wykonać morfologię krwi, stężenie glukozy i ogólną analizę moczu. Ginekolog zleci odpowiednie badania, aby upewnić się, że pacjentka cieszy się dobrym zdrowiem.
W ciąży bliźniaczej przyszła mama jest bardziej narażona na nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, żylaki i niedokrwistość. Istnieje też większe prawdopodobieństwo:
Przyszła mama, zwłaszcza spodziewającą się bliźniaków, powinna umieć rozpoznać objawy przedwczesnego porodu. Ciężarna musi natychmiast zgłosić się do szpitala, jeśli cały czas odczuwa skurcze macicy, przypominające bóle miesiączkowe. Do niepokojących objawów zaliczamy też: wodniste, krwawe upławy, ucisk w dolnej części miednicy, ból w części lędźwiowej kręgosłupa.
Ciąża mnoga jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla mamy, lecz także dla dzieci. Testy prenatalne pozwalają wykryć lub wykluczyć wady genetyczne płodu na wczesnym etapie ciąży.
Do najczęstszych powikłań zaliczamy:
Kiedyś zabieg in vitro zwiększał szansę na ciążę bliźniaczą, ponieważ lekarze wprowadzali nawet kilka zarodków do macicy z nadzieją, że któremuś z nich uda się w niej zagnieździć. Obecnie transferuje się zwykle jeden zarodek, chyba że istnieją pewne wskazania. Dwa zarodki można podawać kobiecie po 35. roku życia, aby zwiększyć szansę na implantację. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, sprawdź, jakie warto wykonać badania przed ciążą.
Prawdopodobieństwo ciąży mnogiej wzrasta, gdy w rodzinie występowały bliźniaki. Do pozostałych czynników zaliczamy:
Ciąża bliźniacza często kończy się cesarskim cięciem, wskazaniami do zabiegu są: nieprawidłowe ułożenie jednego z dzieci, przedwczesne odklejenie łożyska, ryzyko niedotlenienia płodu, duża różnica wagi między bliźniakami.