Przyczyną zawrotów głowy w ciąży są nie tylko zmiany hormonalne. Bywają one konsekwencją chorób współistniejących. Ich powstawaniu sprzyja nieunormowane ciśnienie tętnicze, nieodpowiednia dieta bądź niedobór poszczególnych pierwiastków w organizmie. Z zawrotami głowy w ciąży można sobie poradzić domowymi sposobami.
Zawroty głowy są zjawiskiem powszechnym w ciąży. Towarzyszą wielu ciężarnym. Dopóki kobieta nie odczuwa innych objawów, nie stanowią powodu do niepokoju. Sytuacja jest poważna, gdy przyszła mama omdlewa lub boryka się z silnymi bólami głowy. W takich przypadkach może się to dla niej skończyć np. niekontrolowanym upadkiem. Jeśli problem się powtarza, ciężarna powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego.
Etiologia zawrotów głowy w ciąży jest wieloczynnikowa, dlatego nie można wskazać bezpośredniej przyczyny ich powstawania. Mogą być one spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie. Bywają też konsekwencją chorób współistniejących.
O zawrotach głowy w ciąży decyduje szereg czynników. W większości przypadków są one zależne od etapu ciąży. W pierwszych tygodniach ich wystąpienie nie jest to niczym nadzwyczajnym, ponieważ zawroty głowy i mdłości w ciąży towarzyszą wielu kobietom. Przyczyną ich powstawania są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie matki w związku z zapłodnieniem. Inną przyczyną zawrotów głowy w pierwszych dniach ciąży są nagłe spadki ciśnienia. Powoduje je rosnący progesteron, który jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój ciąży. Gdy jego stężenie się zwiększa, ściany naczyń krwionośnych rozszerzają się. W efekcie ciężarna boryka się z bardzo niskim ciśnieniem krwi, które prowadzi do zawrotów głowy, a nawet omdleń.
Przyczyny zawrotów głowy w zaawansowanej ciąży różnią się nieco od symptomów pojawiających się w początkowych tygodniach. Dziecko w macicy rośnie. Może to mieć wpływ na przepływ krwi w organizmie matki. Z racji rosnącego płodu może być on utrudniony, co skutkuje niedotlenieniem poszczególnych organów i tym samym zawrotami. Jeśli ustępują one pod wpływem odpoczynku lub zmiany pozycji, nie stanowią powodu do niepokoju. Jednak jeśli ciężarna odczuwa dyskomfort, np. silne bóle głowy bądź osłabienie, powinna zgłosić się do lekarza prowadzącego. Przyczyną tego rodzaju objawów bywa niedobór żelaza, które można uzupełnić suplementacją. Podobnie jest ze spadkiem cukru.
Zawroty głowy w ciąży nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla dziecka, ale niekontrolowane mogą skutkować upadkiem lub pogorszeniem samopoczucia. Aby ich uniknąć, wystarczy zastosować kilka prostych zasad. Oto one:
Niekiedy zawrotom głowy towarzyszą bóle głowy . Można je złagodzić zimnym okładem lub masażem skroni. Jeśli domowe sposoby zawodzą, ciężarna może sięgnąć po środki przeciwbólowe. Preparatem względnie bezpiecznym i dozwolonym w ciąży są tabletki zawierające paracetamol, jednak nie powinno się ich używać zbyt często. Warto mieć na uwadze, że silne zawroty głowy w ciąży w połączeniu z bólem mogą świadczyć o nadciśnieniu, które dla matki i dziecka bywa niebezpieczne. Gdy dolegliwości nie mijają pomimo farmakoterapii i sprawdzonych domowych sposobów, kobieta powinna skontaktować się z lekarzem. Być może ma chorobę współistniejącą, która wymaga kontroli.