Plamienie implantacyjne zazwyczaj pojawia się w 6.–12. dniu po zapłodnieniu, czyli w okolicach spodziewanej miesiączki. Nic więc dziwnego, że wiele pań myli je z krwawieniem menstruacyjnym.
Należy jednak podkreślić, że jest ono mniej obfite, czasami pojawia się tylko kilka plamek na wkładce higienicznej lub bieliźnie. Krwawienie miesiączkowe ma intensywnie czerwone zabarwienie, z kolei implementacyjne jest jasnoróżowe, brązowe lub brunatne (w przypadku niedoboru progesteronu). To bardzo wczesny objaw ciąży, któremu nie towarzyszą dodatkowe dolegliwości, takie jak:
Niektóre przyszłe mamy odczuwają tylko łagodne skurcze macicy.
Plamienie implantacyjne zwykle utrzymuje się przez kilka godzin, ale niekiedy ustępuje po 3 dniach. Należy jednak podkreślić, że i tak trwa ono znacznie krócej niż miesiączka, która mija po 5–7 dniach.
Badania wskazują, że plamienie implantacyjne pojawia się tylko u 25–30% ciężarnych, a czasami jest tak skąpe, że można go nie zauważyć. Po zaobserwowaniu krwawienia można kupić testy ciążowe. Jeśli plamienie pojawiło się po mniej więcej 12 dniach od jajeczkowania, można już wykonać test, ale jeśli zaobserwowaliśmy je po 6–7 dniach, lepiej poczekać jeszcze tydzień. Po kilku dniach poziom beta-hCG (gonadotropiny kosmówkowej) będzie wyższy, dzięki czemu otrzymamy wiarygodny wynik. Niektórzy producenci proponują bardzo czułe testy, wykrywające nawet najmniejsze stężenie hormonu. Można je wykonać nawet 8–9 dni po owulacji, warto jednak je zrobić w okolicach spodziewanej miesiączki, a najlepiej kilka dni po jej terminie.
Zastanawiasz się, jakie są przyczyny krwawienia w ciąży? Jeśli po plamieniu pojawią się takie objawy, jak: obrzęk i tkliwość piersi, senność, zmęczenie, utrata apetytu czy poranne mdłości, wykonaj test ciążowy, a następnie wybierz się do ginekologa. Należy pamiętać, że nie każde krwawienie wskazuje na implantację zarodka. Czasami spowodowane jest ciążą pozamaciczną (ektopową). To oznacza, że, że zarodek zagnieździł się poza macicą, zazwyczaj w jajowodach. Niekiedy sygnalizuje ono poronienie, zwłaszcza jeśli się nasila i towarzyszy mu ból. Krwawienie może również świadczyć o nieprawidłowościach, takich jak: niedobór progesteronu, polip czy cysta.
Plamienie implantacyjne jest normalnym, prawidłowym zjawiskiem, nie powinno wzbudzać niepokoju przyszłej mamy. Jeśli jednak krwawienie nie ustępuje po 3 dniach lub się nasila, niezwłocznie wybierz się do ginekologa, który ustali jego przyczynę.
Do pierwszych objawów ciąży oprócz plamienia implantacyjnego zaliczamy: nadwrażliwość na zapachy, ból piersi, ciągłe uczucie zmęczenia czy częstsze oddawanie moczu. Przyszłe mamy mogą mieć zachcianki żywieniowe lub awersję do jedzenia.
Jeśli test ciążowy pokaże dwie kreski, zgłoś się do ginekologa. Profesjonalne prowadzenie ciąży ma na celu nie tylko prawidłowy rozwój maluszka, lecz także dbanie o potrzeby przyszłej mamy. Lekarz zleca odpowiednie badania, które pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości. W razie potrzeby może on błyskawicznie zareagować.
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się w 6.–8. tygodniu od ostatniej miesiączki. Dzięki temu przyszła mama spokojnie zrobi komplet badań biochemicznych do 10. tygodnia ciąży. Jeśli kobieta cierpi na chorobę przewlekłą, przebyła poronienie lub poprzednia ciąża była powikłana, powinna zgłosić się do ginekologa przed 6. tygodniem ciąży.
Jeśli kobieta zauważyła plamienie implantacyjne, ale test wyszedł negatywny, powinna poczekać 3 dni i wykonać go ponownie. Czasami poziom beta-hCG jest zbyt niski, aby test pokazał pozytywny wynik. Należy podkreślić, że poziom gonadotropiny kosmówkowej gwałtownie wzrasta na początku ciąży. Podwaja się dwukrotnie co 48 godzin, dzięki czemu lekarz może określić wiek ciąży. Najwyższe stężenie hormonu odnotowujemy w 9.–12. tygodniu ciąży.
Wzrost poziomu beta-hCG nie zawsze świadczy o prawidłowo rozwijającej się ciąży, niekiedy spowodowany jest ciążą pozamaciczną, niektórymi chorobami nowotworowymi lub zaśniadem groniastym. Pamiętajmy, żeby wynik skonsultować z ginekologiem, który dodatkowo wykona USG. Oprócz tego specjalista sprawdzi, czy beta-hCG przyrasta prawidłowo. Jeśli nie, może to sugerować poronienie lub nieprawidłowości chromosomalne.