Przygotowując się do ciąży, musisz pamiętać, że będzie ona dużym obciążeniem dla Twojego organizmu. W dobrej kondycji fizycznej łatwiej poradzisz sobie przez kolejne 9 miesięcy, a Twoje dziecko będzie mieć zapewnione lepsze warunki do przyjścia na świat. Z tego powodu na co najmniej 6 miesięcy przed planowaną ciążą powinnaś o nią zadbać.
Nie oznacza to, że masz rzucić się w wir intensywnych ćwiczeń na siłowni, biegania maratonów lub hiperdynamicznego fitnessu, ale umiarkowana aktywność fizyczna jest bardziej niż wskazana. Rower, lekkie ćwiczenia siłowe, niezbyt intensywny jogging lub jakakolwiek inna forma sportu pomogą Ci właściwie przygotować się do zajścia w ciążę. Między innymi dlatego, że dotleniony, lepiej ukrwiony i wzmocniony organizm łatwiej poradzi sobie z tak wielkim wyzwaniem jak ciąża. Pamiętaj również, że aktywność fizyczna dodatkowo obniża stężenie kortyzolu we krwi, a mniej hormonu stresu to wyższa płodność.
Nadwaga oraz otyłość (ang. Body Mass Index – BMI – o wartości 25–29,99 oraz powyżej 30) są czynnikami, które utrudniają zajście w ciążę, jej prawidłowy przebieg oraz bezpieczny poród siłami natury.
Zbyt wysoki wskaźnik BMI zwiększa ryzyko cukrzycy ciężarnych, porodu przedwczesnego i makrosomii noworodka (zbyt dużej wagi urodzeniowej – powyżej 4000 gramów). Dlatego, jeśli ciążą Ci nadmiarowe kilogramy, omów plan ich redukcji z lekarzem i dietetykiem. Pamiętaj, że proces utraty wagi w sposób niezagrażający zdrowiu trwa nawet kilka miesięcy – zrzucanie „fałdek” zaplanuj więc z wyprzedzeniem.
Nigdy nie stosuj w tym celu spalaczy tłuszczu zawierających stymulanty, substancji zwiększających aktywność hormonów tarczycy ani innych „magicznych” środków. To niebezpieczne! Rozsądna dieta i sport są właściwymi środkami do pozbycia się zbędnych kilogramów.
Chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego planując ciążę, postaraj się zrezygnować ze szkodliwych nałogów.
W przypadku zdrowych kobiet nie ma potrzeby wykonywania badań przed planowaną ciążą. Jeżeli jednak masz wątpliwości związane ze stanem i historią zdrowia lub trybem życia, udaj się do swojego ginekologa.
Lekarz indywidualnie rozważy konieczność wykonania dodatkowych badań.