Sprawdzenie stanu zdrowia przed powiększeniem rodziny nie jest czynnością czasochłonną. Wystarczy dokładny wywiad rodzinny i niezbędne badania laboratoryjne. Nie tylko kobieta musi odwiedzić lekarza. Jej partner także powinien udać się na konsultację.
Planując potomstwo, nie wystarczy jedynie chęć jego posiadania. Ważną kwestią jest sprawdzenie stanu zdrowia przyszłych rodziców. Aby przeprowadzić testy, konieczna jest wizyta u ginekologa. Podstawą jest dokładny wywiad medyczny, zwłaszcza pytania o przebyte lub istniejące przewlekłe i genetyczne choroby. Dzięki temu pacjent może uniknąć niepotrzebnych analiz.
Kolejny etap planowania ciąży to badanie cytologiczne. Jeśli nie było ono przeprowadzane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, konieczne jest pobranie wymazu. Wyniki można odebrać po kilku dniach roboczych i dadzą one pełny obraz tego, co dzieje się z szyjką macicy kobiety. Jeśli wystąpił stan zapalny, trzeba go będzie wyleczyć jeszcze przed podjęciem starania o dziecko. W niektórych przypadkach lekarz zleca również wymaz z pochwy oraz badanie ultrasonograficzne narządów rodnych. Bardzo często wykonuje się też badanie piersi.
Istotna sprawa, która powinna być poruszona przez kobietę na wizycie, to obecność chorób współistniejących. Niektóre z nich, podobnie jak zażywane w trakcie terapii leki, mogą utrudniać zajście w ciążę. Warto omówić z lekarzem ewentualną modyfikację leczenia, a także zmianę dotychczasowego trybu życia.
Kobieta, która planuje powiększenie rodziny, powinna wykonać następujące badania laboratoryjne:
Ważne badanie to także określenie poziomu poszczególnych hormonów płciowych, a konkretnie: estrogenów, progesteronu oraz androgenów. Wykonuje się je w konkretnych dniach cyklu. Przyszła mama może wykonać jeszcze badania na choroby zakaźne – szczególnie na cytomegalię, toksoplazmozę i różyczkę, choroby przenoszone drogą płciową oraz przeciwciała odpornościowe, których wyniki pokażą, jak działa jej system immunologiczny. Są to jednak badania zalecane częściej już po rozpoznaniu ciąży.
Zobacz także: Testy prenatalne w Medicover
W staraniach o potomstwo istotne są nie tylko parametry krwi kobiety czy jej ogólna kondycja, ale również stan uzębienia. Stąd przed planowanymi staraniami warto odwiedzić stomatologa i wyleczyć wszystkie ubytki. Stan zapalny w jamie ustnej może być jedną z przyczyn trudności z zajściem w ciążę lub powikłań w czasie jej trwania, dlatego nie można tego bagatelizować.
Skontrolować swoje zdrowie powinien również przyszły ojciec, choć w wielu przypadkach nie jest to konieczne. Jeśli jednak ma taką potrzebę, wystarczy że uda się do internisty, który zleci mu podstawowe badania laboratoryjne. Jeśli natomiast para leczy się w klinice niepłodności, może on wykonać dodatkowo badanie nasienia, które określi jakość jego plemników.
Planowanie potomstwa to odpowiedzialna decyzja. Jeśli w twojej rodzinie wystąpiły jakiekolwiek choroby genetyczne, koniecznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego. Może wówczas zlecić badania, których wyniki pokażą, jakie jest ryzyko przekazania wadliwych genów dziecku przez jego rodziców.
Zobacz także: Porody w szpitalu Medicover