Gratulacje! Zaszłaś w ciążę i za kilka miesięcy staniesz się dumną mamą najwspanialszego na świecie małego człowieka. Najbliższe 9 miesięcy będzie okresem, w którym odkryjesz nieznane wcześniej emocje oraz doświadczysz szeregu przemian będących dla Ciebie prawdopodobnie nowym przeżyciem.
Doskonale sobie z tym poradzisz, a dodatkowe wsparcie lekarza ginekologa ułatwi Ci doprowadzenie ciąży do szczęśliwego rozwiązania. Z pewnością też masz pytania dotyczące tego, jak przez kolejne 40 tygodni będzie zmieniać się Twoje ciało, jak powinnaś o nie dbać i w jaki sposób możesz zapewnić dzidziusiowi najlepsze, najzdrowsze i najbezpieczniejsze warunki rozwoju.
W miarę upływu czasu i rozwoju ciąży, największe zmiany dotyczyć będą Twojego ciała. Sylwetka zaokrągli się (nie tylko w okolicach brzucha) i Twoja waga będzie się zwiększać. Przyrost wagi jest spowodowany tym, że wraz z dzidziusiem przychodzą dodatkowe kilogramy i litry m.in. płynów ustrojowych.
Pamiętaj jednak, że niepohamowane łaknienie jest potencjalnie szkodliwe dla Ciebie i Twojego dziecka. Noworodki matek, które w ciąży nadmiernie utyły, są narażone na nadwagę lub otyłość w późniejszym życiu, a ciąże „z nadwagą” często prowadzą do rozwoju u matek chorób, takich jak cukrzyca lub nadciśnienie, oraz powikłań okołoporodowych – przedwczesnego rozwiązania, albo konieczności wykonania cesarskiego cięcia.
Masę ciała i jej przyrosty trzeba kontrolować przez całą ciążę, a pomiary powinny być regularnie wpisywane przez Twojego lekarza ginekologa do karty przebiegu ciąży.
W wyniku badań i obserwacji ustalone są normy z tym związane. Punktem wyjścia dla określenia, ile powinnaś przytyć w ciągu 9 miesięcy, jest Twoja waga sprzed ciąży oraz łatwy do wyliczenia wskaźnik BMI. W I trymestrze normą jest przybranie od 0,5 do 2 kg, w II i III trymestrze przyrosty są określane tygodniowo, zależnie od BMI sprzed ciąży.
Przyjmuje się, że ciężarne, które przed ciążą „mieściły się” w BMI dla prawidłowej masy ciała, w ciągu 9 miesięcy powinny przybrać na wadze od 11 do 16 kilogramów (ok. 0,5 kg na tydzień w II i III trymestrze). Panie z niedowagą przez całą ciążę powinny przytyć od 12 do 18 kg (ok. 0,5 kg tygodniowo w II i III trymestrze), te z nadwagą od 7 do 11 kg (0,3 kg tygodniowo w II i III trymestrze), a z otyłością – od 4,5 do 9 kg (0,2 kg tygodniowo w II i III trymestrze).
W przypadku ciąży bliźniaczej przyrost masy ciała jest większy. W ciągu 9 miesięcy może wynieść nawet 20 kg.
Zmiany, które zachodzą w ciąży dotyczą także psychiki. Dlatego często pojawiają się wahania nastrojów.
Możesz spodziewać się zarówno stanów emocjonalnych na granicy euforii, jak też okresów smutku i przygnębienia. Odpowiadają za to hormony – progesteron i estrogen – oraz zmieniające się proporcje między nimi. Huśtawka nastrojów wywołana hormonalną burzą może odbić się nie tylko na Twoim samopoczuciu, ale także na… wadze. Kiszone ogórki i śledzie przegryzane czekoladą i lodami (lub jeszcze bardziej wyszukane kombinacje) to częste elementy menu ciężarnych. Czy jest w tym coś złego? Raczej nie, jeśli tylko zachowasz umiar. Nadmierne folgowanie takim zachciankom może prowadzić do niekontrolowanego tycia.