Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak zajść w ciążę szybko i skutecznie. Są pary, którym starania zajmują zaledwie kilka miesięcy. Jednak niekiedy zdarza się, że trwa to nawet kilka lat i konieczne staje się skorzystanie z pomocy specjalistów leczenia niepłodności. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że sam proces zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy nie jest prosty. Dodatkowo zależy od czynników anatomicznych, genetycznych i środowiskowych.
Kobieta, która planuje rozpocząć starania o dziecko, w pierwszej kolejności powinna dokładnie poznać swój cykl menstruacyjny. Dzięki temu będzie mogła ustalić dni płodne, czyli takie, w których jest największa szansa na zapłodnienie. Jest ich zaledwie kilka w miesiącu. Obejmują dzień owulacji, jedną dobę po oraz średnio 72 godziny przed (tyle czasu mogą przeżyć plemniki w drogach rodnych kobiety).
Istnieje kilka metod na poznanie swojego cyklu menstruacyjnego. Ważne jest jednak, aby objąć obserwacją kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań. Niewiele kobiet ma regularne cykle – a w takiej sytuacji moment wystąpienia owulacji może przesunąć się nawet o kilka dni. Przerwa między kolejnymi miesiączkami może wynosić 21–35 dni.
Owulacja zwykle ma miejsce 14 dni przed kolejną miesiączką. U niektórych kobiet może to mieć miejsce nawet 2–3 dni po zakończeniu poprzedniej menstruacji. Zdarza się także, że moment uwolnienia jajeczka może się z różnych przyczyn przesunąć. Niekiedy występują ponadto cykle bezowulacyjne.
Kobieta, która zastanawia się, jak zajść w ciążę szybko i skutecznie, powinna zacząć od zapisywania w kalendarzu dnia rozpoczęcia miesiączki. Następnie musi policzyć, ile średnio trwa jej cykl. Na tej podstawie jest w stanie przewidzieć dzień wystąpienia kolejnej owulacji (teoretycznie). Pomocne są także:
Wiele par zastanawia się, jak często się kochać, żeby zajść w ciążę. Lekarze zalecają, aby osoby starające się o dziecko odbywały regularne stosunki: 3–4 razy w tygodniu lub zawsze wtedy, gdy mają na to ochotę. Błędem jest celowanie w dzień owulacji. Warto pamiętać, że plemniki są w stanie przeżyć nawet kilka dni.
Osoby, które zastanawiają się, jak zajść w ciążę, nie mogą zapomnieć o tym, że zbliżenia powinny być przede wszystkim przyjemnością. Odbywanie stosunków z kalendarzem w ręku może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Prowadzi to do nadmiernego stresu, spadku libido, a także nieporozumień między partnerami.
Zaburzenia hormonalne takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) lub choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) mogą utrudniać zajście w ciążę. Warto jednak pamiętać, że ich obecność nie wyklucza szansy na posiadanie dziecka. Starania bywają jednak dłuższe i mogą być poprzedzone stosowaniem leków (np. stymulujących jajeczkowanie u kobiet w PCOS). Często konieczna jest także pomoc specjalistów leczenia niepłodności. Należy się po nią zgłosić po roku bezskutecznych starań (regularnych stosunków bez stosowania antykoncepcji). Pacjentki po 35 roku życia starające sie o ciążę po raz pierwszy powinny wcześniej udac się na konsultację ginekologiczną.
Starania o ciążę powinny być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Obejmują one zmianę stylu życia oraz zadbanie o swoje zdrowie. Dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Trzeba pamiętać, że czynniki determinujące powodzenie zapłodnienia leżą po stronie obu płci.
Przygotowania do ciąży warto zacząć od zrezygnowania z nałogów. Udowodniono, że palenie tytoniu w znacznym stopniu wpływa na obniżenie płodności u kobiet i mężczyzn. Ponadto wdychanie dymu papierosowego (także będąc biernym palaczem) jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu.
Ważne jest też zadbanie o prawidłową masę ciała. Płodności nie sprzyja zarówno otyłość, jak i niedowaga. Warto przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z jadłospisu produkty niezdrowe, wysokoprzetworzone i kaloryczne. Zalecana jest także codzienna aktywność fizyczna (dostosowana do możliwości organizmu).
Kobieta, która planuje zajść w ciążę, powinna także przyjmować kwas foliowy. Jest to substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu. Suplementacja stanowi element profilaktyki wad cewy nerwowej. Kwas foliowy jest dostępny w aptekach bez recepty. Dzienna dawka to 0,4 mg.