Ból głowy w ciąży może pojawić się w każdej chwili. Zwykle dolegliwości nie są zbyt nasilone i ustępują samoistnie lub po zastosowaniu jednego z domowych sposobów. Zdarza się jednak, że utrudniają codzienną aktywność. Każdy nawracający lub silny ból głowy powinien być skonsultowany z lekarzem pierwszego kontaktu lub neurologiem.
Przyczyny bólu głowy w ciąży mogą być różne. Nie zawsze objaw ten jest zwiastunem poważnej choroby lub stanu zagrażającemu zdrowiu rozwijającego się w macicy dziecka. Każda kobieta powinna obserwować swój organizm oraz zwracać uwagę na to, w jakich sytuacjach występują dolegliwości bólowe.
Ból głowy w I trymestrze ciąży może być spowodowany zmianami hormonalnymi, stresem, przepracowaniem lub brakiem snu. W tym okresie bardzo często występują nieprzyjemne dolegliwości ciążowe: wymioty, nudności, zmęczenie, nadmierna senność, które również mogą przyczynić się do bólu głowy. Ponadto w ciąży może zdarzyć się infekcja dróg oddechowych, w której tego typu dolegliwości bólowe są częstym objawem.
Inne możliwe przyczyny bólu głowy w ciąży (także w II i III trymestrze) to:
Za ból głowy w ciąży może odpowiadać także migrena. Dolegliwości łatwo rozpoznać, ponieważ
mają pulsujący charakter i występują tylko po jednej stronie. Do tego towarzyszyć może im:
światłowstręt, nudności, zawroty głowy, rozdrażnienie i trudności z koncentracją. U wielu kobiet,
które doświadczają migreny w ciąży, występowała ona jeszcze przed zapłodnieniem.
Zobacz także: Ból brzucha w ciąży – Co robić?
Dolegliwości bólowe potrafią znacznie pogorszyć samopoczucie, a nawet wykluczyć z codziennej aktywności. Nie zawsze warto czekać na to, aż ustąpią same. Zamiast tego lepiej wypróbować jeden ze skutecznych sposobów na ich złagodzenie. Należy pamiętać, że leki na ból w ciąży są przeciwwskazane. Środki przeciwbólowe (nawet te dostępne bez recepty) mogą mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Dlatego można je stosować tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
W pełni bezpieczne są natomiast domowe sposoby na ból głowy w ciąży, dlatego można je stosować bez obaw. Wśród najczęściej polecanych znajdują się:
Warto również zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym przebywa ciężarna z bólem głowy było przewietrzone i panowała w nim optymalna temperatura. Trzeba pamiętać, że dolegliwości mogą pojawić się także z głodu. Jeżeli od ostatniego posiłku minęło sporo czasu, należy coś zjeść. Dieta przyszłej mamy powinna być zbilansowana i bogata w świeże owoce i warzywa. Nie zaleca się spożywania dużej ilości cukru i dań wysokoprzetworzonych.
Nie zawsze można zapobiec bólowi głowy w ciąży, warto jednak próbować. Przede wszystkim zalecane jest, aby przyszła mama dbała o swoje zdrowie i samopoczucie: dobrze się odżywiała, spędzała dużo czasu na świeżym powietrzu, wykonywała lekkie ćwiczenia fizyczne i unikała stresujących sytuacji. Niezmiernie ważny jest także odpoczynek i odpowiednia ilość snu.
Nie każdy ból głowy w ciąży wymaga od razu wizyty u specjalisty. Nie oznacza to jednak, że należy go bagatelizować. Warto o nim wspomnieć swojemu lekarzowi podczas wizyty kontrolnej. Są jednak sytuacje, które wymagają pomocy medycznej i wykonania dodatkowych badań. Pomocy należy szukać, gdy:
Ciężarna powinna także zwrócić uwagę na to, czy podczas bólu głowy występują objawy neurologiczne (np. drętwienie kończyn lub zaburzenia widzenia). Są one wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza.