Anemię w ciąży diagnozuje się na podstawie morfologii krwi obwodowej. Jej charakterystycznym objawem jest bladość powłok skórnych, lecz w zaawansowanym stadium symptomy mogą przybierać na sile. Jeśli tak się dzieje, ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć niepotrzebnych powikłań. Jak pokonać anemię w ciąży dietą i kiedy jechać do szpitala?
Anemia w ciąży nie jest rzadkością. Zmaga się z nią tysiące ciężarnych kobiet. Tak naprawdę to zjawisko fizjologiczne, które, jeśli tylko jest kontrolowane, nie musi mieć negatywnego wpływu na płód. Cechą charakterystyczną anemii jest spadek poziomu czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny (hgb) w organizmie kobiety. To efekt zwiększonej objętości łożyska naczyniowego. Bardzo często razem ze spadkiem hgb pojawiają się niedobory żelaza i witamin. Jest to efekt nieodpowiedniej diety.
Anemię w ciąży diagnozuje się na podstawie wyników morfologii krwi obwodowej. Jest to jedno z badań, które ciężarne wykonują niemal każdego miesiąca. Wszystko po to, aby na bieżąco monitorować stan zdrowia i reagować, jeśli jest to konieczne. Ciężarna, która ma złe wyniki morfologii, powinna niezwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego.
Objawy anemii w ciąży są zależne od stadium zaawansowania choroby. Jej pierwszym symptomem jest zmęczenie i ciągle nawracające zawroty oraz bóle głowy. Z czasem, jeśli anemia w ciąży nie jest leczona, objawy mogą przybierać na sile. Dochodzi widoczna bladość powłok skórnych, łamliwość i wypadanie włosów, a także problemy z koncentracją. Przyszła mama może mieć również kłopoty z połykaniem pokarmów. W późniejszych etapach rozwoju choroby występują bóle brzucha, kłopoty z widzeniem oraz napady duszności. Odczuwa się ponadto przyspieszone bicie serca i męczliwość, nawet przy niewielkim wysiłku. Jeśli takie objawy się pojawią, może to oznaczać, że anemia jest w zaawansowanym stadium rozwoju i konieczna jest farmakoterapia.
Anemia w ciąży może mieć wpływ na rozwój płodu. Stąd też nie wolno lekceważyć żadnych jej symptomów. Wszelkie zmiany powinny być dokonywane pod czujnym okiem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Anemia może być groźna dla dziecka już nawet w 1 trymestrze. Bywają sytuacje, że zaniedbanie leczenia prowadzi do poronienia, a w 2 i 3 trymestrze do uszkodzenia płodu. U niektórych kobiet może dojść nawet do przedwczesnego porodu, co w późniejszym czasie będzie miało niekorzystny wpływ na dziecko.
Warto pamiętać, że anemia nie musi być groźna, jeśli przyszła mama słucha lekarza i dba o swój stan zdrowia. Jej objawy nie należą jednak do przyjemnych, dlatego lepiej wyeliminować je już w początkowym stadium. Leczenie anemii w ciąży dietą lub farmaceutykami przynosi dobre rezultaty.
Niektóre kobiety z anemią w ciąży nie wiedzą, jak zmienić nawyki żywieniowe, aby poprawić wyniki badań. Przy tej chorobie niezwykle ważne jest wzbogacenie diety o produkty zawierające żelazo i witaminę B12. Olbrzymie znaczenie ma też ilość przyjmowanej witaminy C, która zwiększa przyswajalność żelaza. W przypadku anemii w ciąży jadłospis powinien obfitować w:
Słabe wyniki morfologii można poprawić także dzięki niektórym ziołom. Przy anemii w ciąży bardzo dobrze sprawdza się pokrzywa, ponieważ w jej składzie jest zarówno żelazo, jak i witaminy. Pokrzywa poprawia kondycję włosów, paznokci i skóry. Nie jest ponadto groźna dla dziecka (jeśli ciężarna nie stosuje wyciągów, a jedynie herbatkę, tabletki lub susz). Wyciągi z tego surowca mają w składzie alkohol.
Anemii w ciąży nie wolno bagatelizować, ale też nie trzeba panikować. Jeśli przyszła mama jest pod kontrolą lekarza, nie ma powodów do obaw. Do szpitala należy się udać, gdy objawy zaostrzą się, gdy dochodzi do omdleń i gwałtownych spadków ciśnienia.